Dlaczego retrofit, a nie wymiana, remont, czy modernizacja? Wszystkie te pojęcia oznaczają albo czasochłonne przeróbki i adaptacje w istniejących rozdzielnicach, czy stacjach, albo też ich usunięcie i kompleksowy zakup nowych. Nowoczesna aparatura ze względu na nowe technologie i co za tym idzie z reguły mniejsze gabaryty, nie pozwala na proste zastąpienie starej. Nowe rozdzielnice, a zwłaszcza całe stacje to przeważnie kosztowne przedsięwzięcie. Dochodzi do tego jeszcze wybór i opracowanie odpowiedniej koncepcji oraz sporządzenie dokumentacji projektowej.
Retrofit stanowi optymalne rozwiązanie, gdyż jest to proste wstawienie odpowiednio przygotowanego nowego aparatu w miejsce zużytego, bez potrzeby żadnych dodatkowych zabiegów adaptacyjnych i bez specjalnych przygotowań. Z oczywistych względów czas takiej operacji, a tym samym przerwa w dostawie energii, skrócone są do minimum. Zastosowanie tej metody wymaga jedynie dokładnego określenia typu i konfiguracji aparatu, przeznaczonego do wymiany i sprecyzowania naszych aktualnych wymagań odnośnie nowego. Problem opracowania koncepcji i dostosowania do konkretnych wymagań leży po stronie dostawcy.
W ostatnich latach na rynku pojawia się coraz więcej dopracowanych i sprawdzonych już w praktyce propozycji retrofitu, dotyczących aparatów i urządzeń elektroenergetycznych. Przedstawiamy poniżej rozwiązania dostępne w naszej ofercie, które proponujemy, wychodząc na przeciw problemom eksploatacyjnym naszych Klientów.
Propozycje retrofitu
- Rozłączniki typu OM i OMB jako zamienniki za rozłączniki starego typu LHTCI, OR24-300 i ORB
- Rozłączniki typu OM i OMB przystosowane do montażu w stacjach wieżowych
- Rozłączniki typu NAL i NALF przystosowane do stacji wieżowych jako zamienniki za rozłączniki starego typu LHTCI, OR20, OR24-300 i ORB
- Napęd ręczny typu NRW04 – wymiana blokad i łączników pomocniczych
- Napęd silnikowy typu NSW30 w miejsce napędów ręcznych, do zdalnego sterowania
- Napędy silnikowe typu NSP20 i NSWp za napędy ręczne o ruchu posuwistym
- Wyłącznik próżniowy typu VD4 jako zamiennik za wyłączniki starego typu
- Wyłącznik próżniowy typu 3AH5 jako zamiennik za wyłączniki małoolejowe SCI4
- Wyłącznik próżniowy typu NVL jako zamiennik za wyłączniki małoolejowe SCI1 i SCI4
- Wyłącznik próżniowy typu VCB/TEL jako zamiennik za wyłączniki starego typu
- Odłącznik napowietrzny typu ONIII-123 przystosowany do wymiany za odłączniki starego typu
- Napęd silnikowy typu NSO80 zastępujący napędy pneumatyczne i elektryczne starego typu do odłączników i uziemników WN
- Wymiana torów prądowych odłączników WN
- Odłączniki wnętrzowe OWIII jako zamienniki za odłączniki SN starego typu